تبلیغات
Hamedan Civil | پایگاه تخصصی عمرانضمن خوش آمد گویی به شما دوست عزیز خوشحالیم که سایت ما را را برای گذراندن اوقات فراغت خود و کسب اطلاعات جدید و انتقال دانش خود به دیگران انتخاب کرده اید . این سایت مفتخر است با بهره گیری از تیم مدیریتی قوی و استفاده از مدیران کارآزموده و با دانش با رعایت اصول اخلاقی محیطی گرم و صمیمی و متنوع جهت تحقق اهداف خود که همانا ارتقا علم و دانش هموطنان خود می باشد قدمی هر چند کوچک برداشته باشد و این امر تنها در سایه حمایت های شما عزیزان از سایت و مشارکت و انتقال دانش خود به دیگران میسر خواهد بود. با تشکر
پایگاه تخصصی عمران


لینکستان

صفحات

موضوع: زمین شناسی ،

زمین شناسی مهندسی ضمن بررسی تاثیر «محیط زمین شناسی» بر سازه های مهندسی یا زمین شناسی مهندسی ، راه حلهای مناسبی جهت کاهش یا برطرف نمودن خطرات احتمالی ارائه می دهد. باید توجه داشت که محیط زمین شناسی اطراف یک سازه به دو صورت با آن در ارتباط است.

به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

ریشه لغوی

زمین شناسی مهندسی از دو کلمه Engineering به معنی مهندسی و Geology به معنی زمین شناسی گرفته شده است.

● دید کلی

زمین شناسی مهندسی ضمن بررسی تاثیر «محیط زمین شناسی» بر سازه های مهندسی یا زمین شناسی مهندسی ، راه حلهای مناسبی جهت کاهش یا برطرف نمودن خطرات احتمالی ارائه می دهد. باید توجه داشت که محیط زمین شناسی اطراف یک سازه به دو صورت با آن در ارتباط است. یکی توسط مصالح زمین شناسی ، یعنی سنگ ، خاک و آب ، دیگری فرآیندها و مخاطرات زمین شناسی مثل سیل ، زمین لرزه ، حرکات دامنه ای و مانند آن. برخی از مولفین زمین شناسی مهندسی را سهوا به جای «ژئوتکنیک» به کار می برند. بطور کلی زمین شناسی مهندسی به توسط روشهای اکتشافی متنوع تاثیر محیط زمین شناسی اطراف را بر سازه مهندسی یا پروژه عمرانی تعیین می کند. همچنین نقش احداث سازه را در تحریک و تغییر رفتار زمین مشخص می سازد.

● تاریخچه و سیر تحولی

▪ از قرنها پیش معماران و سازندگان بناها بر این نکته معترف بودند که برای جلوگیری از نشست، کج شدن یا فرو ریختن ساختمانشان محتاج آگاهی از شرایط زمین هستند. البته ساختمانهای قدیمی همواره با توجه به تجربیات سازنده بنا و اغلب به روش آزمون و خطا احداث می شد. در سال ۱۷۷۶ و زمانی که «کولن» برای اولین بار تئوریهای مربوط به فشار زمین را ارائه داد، استفاده از روشهای تحلیلی در بررسی زمین آغاز شد.

بررسی های کولن بر روی دیواره های حائل نشان داد که وقتی دیوار حائلی کج می شود، گوه ای از خاک ناپایدار در پشت آن ایجاد می گردد که یک طرف آن ، دیوار و سمت دیگر آن یک سطح گسیختگی است. کولن فشار اولیه وارده به دیوار را به وزن گوه و مقاومت برشی در امتداد سطح برش ، که برحسب اصطکاک داخلی بیان نمود، مربوط کرد. در سال ۱۸۷۱ «اتو مور» فرضیه ای عمودی برای مقاومت مصالح زمین شناسی در برابر گسیختگی ارائه داد.

▪ سالها گذشت تا آنکه «ترزاقی» مکانیک خاک را به صورت شاخه ای از مهندسی عمران مطرح نمود. دانش مکانیک خاک با اولین کنفرانس بین المللی در مورد مکانیک خاک و مهندسی پی که در سال ۱۹۳۶ میلادی در دانشگاه هاروارد آمریکا برگزار شد، در سطح جهانی تثبیت گردید.

▪ از سالهای دور مهندسان و زمین شناسان مفاهیم مربوط به رفتار مکانیکی سنگها را در معدن کاری و صنعت نفت به کار می گرفتند، ولی این رشته تا اوایل دهه ۶۰ میلادی مخصوصا تا سال ۱۹۹۶ که اولین کنفرانس بین المللی مکانیک سنگ در شهر لیسبون پرتغال برگزار شد، هنوز به طور رسمی به عنوان شاخه ای از دانش مهندسی به حساب نمی آمد.

▪ واژه «ژئوتکنیک» اولین بار در سال ۱۹۴۸ میلادی توسط انستیتوی مهندسان ساختمان بریتانیا به کار گرفته شد و به تدریج مفهوم آن غنای بیشتری یافت، تا اینکه در سال ۱۹۷۴ «مهندسی ژئوتکنیک» به عنوان رشته ای خاص توسط انجمن مهندسان ساختمان ایالات متحده امریکا نیز به رسمیت شناخته شد. امروزه واژه ژئوتکنیک به مفهوم مجموعه ای مشتمل بر سه دانش مکانیک خاک ، مکانیک سنگ و زمین شناسی مهندسی به کار گرفته می شود.

● مفاهیم کلیدی زمین شناسی مهندسی

▪ زمین و سازه های مهندسی :

سازه های مهندسی صرفنظر از آن که ما آن را مجموعا «محیط شناسی» می نامیم ، تاثیر می پذیرند. شاید بتوان عناصر تشکیل دهنده محیط زمین شناسی را به نحو زیر به چهار جز مختلف تقسیم کرد:

ـ «فرآیندهای زمین شناسی» ، چون فرسایش ، رسوب گذاری ، زمین لرزه و آتشفشان

ـ «ساختمانهای زمین شناسی» ، چون لایه بندی ، گسلها ، کوه یا دره یک رود

ـ «مواد زمین شناسی» ، چون سنگ و خاک و آب و هوا

ـ «زمان» ، که همه چیز در ارتباط با آن در تغییر دائم است.

● مواد و مصالح زمین شناسی از دیدگاه مهندسی

مواد جامد و طبیعی تشکیل دهنده ، بخشهای خارجی زمین را به دو گروه اصلی سنگ و خاک تقسیم می کنند.

▪ سنگ :

از نقطه نظر زمین شناسی ، سنگ به موادی از پوسته زمین اطلاق می شود که از یک یا چند کانی که با یکدیگر پیوند یافته اند، درست شده است.

▪ خاک :

خاک توده ای از ذرات یا دانه های منفصل یا دارای پیوند سست است که بر اثر هوازدگی سنگ بطور بر جا تشکیل شده است درجه سخت و سنگ شدگی خاک ناچیز تا صفر بوده و در بسیاری موارد حاوی مواد آلی است و گیاهان می توانند بر روی آن رشد کنند.

▪ ژئودینامیک :

یکی از وظایف مهم زمین شناسی مهندسی تشخیص احتمال وقوع فرآیندهای ژئودینامیکی ، مثل سیل و زمین لرزه ، که شاید بتوان آنها را «بلایای زمین شناسی» نیز نامید، قادرند ضمن ایجاد تلفات جانی ، خسارات جبران ناپذیری نیز به سازه مهندسی وارد آورند. مهندسانی که در پروژه های عمرانی و ساختمانی فعالیت دارند، باید از شرایط طبیعی که منجر به بروز این مشکلات می شود، آگاهی داشته باشند، تا به این وسیله بتوانند احتمال رخداد هر یک از آنها را در محدوده سازه مورد نظر برآورد نمایند.

● نقش زمین شناسی مهندسی و مسئولیت های حرفه ای

زمین شناسی مهندسی واقعیت های علمی مشاهده شده یا اندازه گیری شده را که سرشت فیزیکی یگانه پوسته زمین را توصیف می کند به صورت اطلاعات زمین شناسی در می آورد و این اطلاعات را بر تشخیص مرز محدودیت های مهم فیزیکی که می تواند در طراحی ، ساخت و نگهداری هر پروژه مهندسی موثر باشد به دانسته های مهندسی تبدیل می کند. زمین شناسی مهندسی با ایفای این نقش ویژگیهای زمین شناختی محل اجرای پروژه را که در صورت داشتن شرایط نامطلوب سبب افزایش هزینه و در صورت داشتن شرایط مطلوب سبب کاهش هزینه خواهند شد، مشخص می کند. بدین ترتیب زمین شناسی مهندسی را می توان صاحب حرفه ای دو سویه نگر در نظر گرفت که از یک سو فرآیندهای زمین شناسی را در نظر دارد و از طرفی محصولات مهندسی مورد نظر اوست. بطورکلی مسئولیت های حرفه ای او را بصورت زیر می توان خلاصه کرد:

▪ توصیف محیط زمین شناختی مربوط به پروژه مهندسی

▪ توصیف مواد زمین ، توزیع آنها ، و ویژگیهای فیزیکی شیمیایی آنها

▪ استنتاج پیشینه رویدادهای موثر در زمین مواد

▪ پیش بینی رویدادهای آتی و شرایطی که می تواند ایجاد شود.

▪ توصیه مواد معرف برای نمونه برداری و آزمون

▪ توصیه نحوه های کار و عمل با مواد و فرآیندهای گوناگون زمین ، توصیه یا ارائه معیارهای طراحی استخراج بخصوص در مورد زاویه شیبهای برش در موادی که آزمون مهندسی آنها نامناسب بوده است، یا در جاهایی که عناصر زمین شناسی عامل کنترل پایداری هستند.

▪ وارسی حین کار ساختمانی برای تحقیق شرایط.
...

نویسنده : بهروز سلیمانیان
11 دی 89نظرسنجی

صفحات جانبی

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :
  • آی پی شما :

آخرین بروزرسانی

تبلیغات