تبلیغات
Hamedan Civil | پایگاه تخصصی عمرانضمن خوش آمد گویی به شما دوست عزیز خوشحالیم که سایت ما را را برای گذراندن اوقات فراغت خود و کسب اطلاعات جدید و انتقال دانش خود به دیگران انتخاب کرده اید . این سایت مفتخر است با بهره گیری از تیم مدیریتی قوی و استفاده از مدیران کارآزموده و با دانش با رعایت اصول اخلاقی محیطی گرم و صمیمی و متنوع جهت تحقق اهداف خود که همانا ارتقا علم و دانش هموطنان خود می باشد قدمی هر چند کوچک برداشته باشد و این امر تنها در سایه حمایت های شما عزیزان از سایت و مشارکت و انتقال دانش خود به دیگران میسر خواهد بود. با تشکر
پایگاه تخصصی عمران


لینکستان

صفحات

موضوع: زمین شناسی ،

هر کسی که با زمین شناسی سر و کار داشته باشد، تشخیص می دهد که پوسته زمین در طی تاریخ زمین شناسی یک واحد ثابت و غیر متغیری نبوده است بلکه به کرات در برابر عوامل داخلی و خارجی در آن تغییر شکل ایجاد شده است

به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.


● ریشه لغوی

زمین شناسی ساختمانی از واژه Structral به معنی ساختاری یا ساختمانی و Geologg به معنی زمین شناسی گرفته شده است.

● دید کلی

هر کسی که با زمین شناسی سر و کار داشته باشد، تشخیص می دهد که پوسته زمین در طی تاریخ زمین شناسی یک واحد ثابت و غیر متغیری نبوده است بلکه به کرات در برابر عوامل داخلی و خارجی در آن تغییر شکل ایجاد شده است. شاهد این مدعی وجود نواحی عظیم چین خورده یعنی سلسله کوههاست که در آن رسوبات و سنگهای دیگر فشرده شده و فرم آنها تغییر کرده است.

عامل دیگر رسوبات دریایی است که اینک در قلل مرتفع کوهها دیده می شود و در برخی موارد هزاران متر از سطح دریا بالاتر قرار گرفته است و این خود ناپایداری قشر زمین را نشان می دهد. بطور کلی می توان گفت که زمین شناسی ساختمانی و تکتونیک ، درباره ساختهای مختلف سنگهای تشکیل دهنده پوسته زمین، چگونگی تشکیل و ارتباط آنها با عوامل داخلی زمین بحث می کند.

● اهمیت و کاربرد زمین شناسی ساختمانی

▪ زمین شناسی ساختمانی در بین سایر علوم زمین شناسی ، موقعیت خاصی را داراست. مثلا تهیه نقشه زمین شناسی محل ، بدون آگاهی به نوع ساختمانهای منطقه ، غیر ممکن است. زیرا بدون توجه به ساختمانهای موجود ، ارتباط واحدهای مختلف زمین شناسی امکان پذیر نیست. از سوی دیگر مواد معدنی ، در ساختمانهای خاص زمین شناسی متمرکز می شوند.

مثلا نفت و گاز طبیعی بیشتر در قسمتهای بالای تاقدیسها جمع می شوند و با شناسایی این ساختمانهاست که می توان امکان وجود آنها را بررسی کرد. همچنین بسیاری از موارد معدنی بصورت رگه تشکیل می شوند که این رگه ها ، معمولا در امتداد گسلهای موجود در منطقه تشکیل می شوند. در بسیاری موارد ، در اثر وجود گسلها و شکستگیها ، گسترش ماده معدنی در یک منطقه قطع می شود و برای پیدا کردن مجدد آن ، آگاهی به مشخصات تکتونیکی منطقه ، ضروری است.

▪ آشنایی به وضعیت ساختمانی منطقه ، کمک موثری در مطالعه آبهای زیرزمینی است. زیرا گسلها و شکستگیها ، مجراهای مناسب جهت عبور آبهای زیرزمینی می باشد. شناسایی دره ها و گسلهای ناحیه ، یکی از بهترین مراحل مقدماتی حفر تونلها و احداث سدها به شمار می آید.

● انواع بررسی های زمین شناسی ساختمانی

▪ بررسی بر اساس وضعیت هندسی:

در این نوع تقسیم بندی ، ساختمانهای مختلف زمین از نظر شکل هندسی مورد توجه قرار گرفته و به انواع چین ها ، گسل ، درزه ها و … تقسیم می شوند.

▪ بررسی از نقطه نظر سینماتیکی:

در این بررسی ، اشکال مختلف زمین شناسی ، از نقطه نظر نحوه حرکات پوسته زمین ، که منجر به ایجاد ساختمان مذبور شده است، مورد بررسی قرار می گیرند. در حقیقت در این حالت چگونگی تشکیل ساختمانهای مختلف ، مطالعه می شود.

▪ بررسی تاریخی:

مقصود از این بررسیها ، مطالعه چگونگی تشکیل ساختمانهای مختلف ، در دوره های خاص زمین شناسی است. زیرا بطوری که می دانیم، در دوره های مختلف دوران زمین شناسی ، حرکات تکتونیکی مختلفی وجود داشته است.

▪ بررسی از نظر دینامیکی:

در این بررسی ، رابطه نیروهای موثر بر سنگهای زمین و ساختمانهای حاصله ناشی از آنها مورد بررسی قرار می گیرد.

● زمین شناسی ساختمانی و سایر علوم زمین شناسی

▪ پترولوژی:

این شاخه از علوم زمین از منشا پیدایش و شرایط تشکیل سنگها و همچنین رابطه موجود این سنگها گفتگو می نماید و ارتباط نزدیکی با زمین شناسی ساختمانی دارد، مخصوصا تغییر شکلهایی که در اعماق با تبلور مجدد یا دگرگونی سنگها همراه است.

▪ رسوب شناسی:

رسوب شناسی و رسوب گذاری از رخدادهای تکتونیکی ، شواهد و مدارک زیادی ارائه می نمایند، زیرا تغییر شرایط ته نشینی و انباشته شدن رسوبات با تغییر شکل حوضه های رسوبی همراه است.

▪ چینه شناسی:

اغلب اوقات وضع چینه شناسی به موقعیت ساختمانی طبقات وابسته است که بدون دانستن سرگذشت تکتونیک منطقه ، امکان بررسی ترتیب چینه شناسی وجود ندارد.

▪ ژئومورفولوژی:

ژئومورفولوژی در نواحی که تحت تاثیر تکتونیک جدید قرار گرفته است، دارای اهمیت زیادی است.

▪ زمین شناسی کاربردی:

نیروهای عمل کننده بر زمین باعث ایجاد تغییر در پوسته زمین و تاثیر گذاری بر روی سازه های احداث شده بر روی آن می شود. بنابراین شناخت پدیده های ساختمانی و تکتونیکی کمک موثری به برنامه ریزی در این گونه تشکیلات می نماید.

▪ زمین شناسی اقتصادی:

بسیاری از مواد معدنی به صورت رگه در امتداد گسلها و شکستگیهای موجود در منطقه تشکیل می گردد و یا نفت و گاز طبیعی بیشتر در ساختهای خاص زمین شناسی ( تاقدیس ) جمع می شوند که برای شناخت این ساختها و استفاده بهینه از مخازن موجود آگاهی از مشخصات تکتونیکی و ساختمانی منطقه لازم است.

▪ هیدروژئولوژی:

آشنایی به وضعیت ساختمانی منطقه کمک موثری در مطالعه مخازن زیرزمینی است، چون گسلها و شکستگیها علاوه بر جابجایی لایه های آبدار ، مجرای مناسبی جهت عبور آبهای زیرزمینی هستند.

▪ فتوژئولوژی:

امروزه بررسیهای زمین شناسی ساختمانی با استفاده از عکسهای هوایی و مطالعه مستقیم در روی زمین ( زمین شناسی صحرایی ) صورت می گیرد و اصولا این دو علم لازم و ملزوم یکدیگرند.
برچسب ها: اهمیت و کاربرد زمین شناسی ساختمانی ، انواع بررسی های زمین شناسی ساختمانی ، زمین شناسی ساختمانی و سایر علوم زمین شناسی ، رسوب شناسی ، چینه شناسی ، ژئومورفولوژی ، زمین شناسی کاربردی ، هیدروژئولوژی ، فتوژئولوژی ،

...

نویسنده : بهروز سلیمانیان
11 دی 89نظرسنجی

صفحات جانبی

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :
  • آی پی شما :

آخرین بروزرسانی

تبلیغات